Jeep Compass e-Hybrid: miejski SUV z terenowym charakterem, ale czy wart swojej ceny?

Trzecia generacja Jeepa Compass powstała w Europie i dla Europejczyków. Mild hybrid 48V zamiast pełnej elektryfikacji, seryjny system Selec-Terrain i rozbudowane systemy bezpieczeństwa to główne karty przetargowe tego kompaktowego SUV-a. Ale czy za 41.700 euro w Austrii ten Jeep broni się wobec konkurencji? I co traci kupujący, wybierając właśnie ten napęd?

Najważniejsze:

  • Napęd to 1,2-litrowy trzycylindrowy silnik benzynowy z technologią mild hybrid 48V, bez możliwości jazdy w trybie czysto elektrycznym i bez ładowania z gniazdka
  • Seryjny system Selec-Terrain i autonomiczna jazda poziomu 2 są standardem, nie opcją za dopłatą
  • Więcej miejsca na nogi z tyłu i bagażnik od 550 do 1.561 litrów, wyraźna poprawa praktyczności względem poprzedniej generacji
  • Cena w Austrii od 41.700 euro za wersję Summit; gwarancja tylko 2 lata, poniżej tego, co oferuje część konkurencji
  • Spalanie w teście wyniosło 6,5 l/100 km, a więc powyżej deklaracji producenta na poziomie 5,6–5,8 l

Mild hybrid: prostota zamiast elektrycznego spektaklu

Sercem testowanego Compassa jest 1,2-litrowy trzycylindrowy silnik benzynowy wspomagany technologią mild hybrid 48V. Część elektryczna pełni tu rolę pomocniczą, odciąża silnik spalinowy w momentach szczytowego zapotrzebowania na moc, ale nie zastępuje go ani na chwilę w trybie czysto elektrycznym. Nie ma tu gniazdka do ładowania, nie ma cichego podjazdu pod dom bez spalin. To celowy wybór konstruktorów: priorytetem była prostota eksploatacji, nie efektowne możliwości.

Moc układu to 107 kW, czyli 145 KM, przy maksymalnym momencie obrotowym 230 Nm. Sprint od zera do 100 km/h zajmuje 10 sekund, wynik kompletnie wystarczający do jazdy miejskiej i trasowej, ale nie ekscytujący. Napęd trafia na przednią oś przez sześciobiegową skrzynię dwusprzęgłową.

Co to oznacza dla kosztów eksploatacji? Mild hybrid nie daje prawa do ulg przewidzianych dla aut z możliwością ładowania. Nie obniży też rachunku za prąd. Jego przewaga to mniejsze zużycie paliwa względem klasycznego benzyniaka, ale nie rewolucja. Dla kogoś, kto liczy na realne oszczędności w miejskiej jeździe, bardziej opłacalny byłby plug-in hybrid lub auto czysto elektryczne. Mild hybrid to wybór dla tych, którzy cenią prostotę: tankujesz i jedziesz, bez kalkulowania zasięgu elektrycznego.

Selec-Terrain: terenowy gen w miejskim aucie

Mimo frontowego napędu i miejskiego charakteru układu napędowego, Compass zachowuje jeden z ważniejszych genów marki, seryjnie montowany system Selec-Terrain, który dostosowuje ustawienia auta do różnych warunków nawierzchni: śniegu, błota, luźnego podłoża. To nie jest iluzja: system jest w standardzie, nie za dopłatą.

Dla polskiego kierowcy oznacza to konkretny scenariusz: zimowy dojazd po nieutwardzonej drodze do działki, zjazd na nieasfaltowy kemping czy podjazd po zaśnieżonej górskiej drodze na narty. Compass nie zastąpi tu prawdziwego auta z napędem 4×4, ale daje wyraźnie więcej pewności niż przeciętny kompaktowy SUV bez podobnego systemu. Dla rodziny, która raz do roku wybiera się w Tatry lub nad Bałtyk boczną drogą, to argument realny, nie marketingowy.

Przestrzeń, która robi różnicę

Nowa generacja Compassa oferuje więcej miejsca na nogi dla pasażerów tylnej kanapy oraz większy bagażnik niż poprzednik. Bagażnik mieści od 550 do 1.561 litrów w zależności od ułożenia siedzeń, to zakres, który w praktyce decyduje o tym, czy zmieszczą się wózek dziecięcy i walizki na tygodniowy urlop jednocześnie, albo rowery po złożeniu tylnej kanapy.

To zmiana, która w segmencie kompaktowych SUV-ów ma znaczenie: wielu konkurentów oferuje podobne wymiary zewnętrzne, ale gorzej zagospodarowane wnętrze. Dla rodziny z dziećmi lub dla pary aktywnie spędzającej weekendy poprawa praktyczności to konkretna wartość dodana, nie abstrakcyjny postęp techniczny.

Wyposażenie: dużo w standardzie, ale gwarancja kuleje

Compass dostępny jest w dwóch wariantach wyposażenia. Testowana wersja Summit wyróżnia się reflektorami matrix LED, elektrycznie regulowanymi i podgrzewanymi fotelami przednimi, podgrzewaną kierownicą oraz kamerą cofania. Rozbudowany pakiet systemów bezpieczeństwa i autonomiczna jazda poziomu 2 są standardem, a nie opcją.

To istotne w kontekście ceny: u części konkurencji systemy tej klasy dostępne są dopiero w najdroższych pakietach. Compass oferuje je bez konieczności konfigurowania listy opcji.

Jest jednak wyraźny haczyk: gwarancja wynosi tylko 2 lata. W segmencie, gdzie część producentów oferuje znacznie dłuższą gwarancję, dwuletnia ochrona to słaby punkt oferty. Dla kupującego oznacza to wyższe ryzyko kosztów serwisowych po upływie gwarancji lub konieczność wykupienia przedłużonej ochrony za dopłatą. Przy cenie wyjściowej na poziomie 41.700 euro w Austrii to argument, który powinien skłonić do negocjacji lub dokładnego porównania z ofertami konkurencji.

Spalanie: różnica między katalogiem a rzeczywistością

Producent deklaruje zużycie paliwa w cyklu WLTP na poziomie od 5,6 do 5,8 litra na 100 km, co przekłada się na emisję CO2 od 127 do 132 gramów na kilometr. W praktycznym teście wynik wyniósł 6,5 litra, a więc wyraźnie powyżej deklaracji. Różnica nie jest dramatyczna i mieści się w typowym zakresie odchyleń między warunkami laboratoryjnymi a trasą drogową, ale warto ją uwzględnić przy szacowaniu realnych kosztów eksploatacji, szczególnie przy codziennej jeździe w mieście ze stopowaniem i ruszaniem.

Dane techniczne Jeep Compass e-Hybrid Summit

Parametr Wartość
Cena (Austria) od 41.700 euro
Silnik 1,2 l benzynowy mild hybrid 48V
Skrzynia biegów 6-biegowa dwusprzęgłowa, napęd na przód
Moc 107 kW / 145 KM
Maks. moment obrotowy 230 Nm
0–100 km/h 10 s
Spalanie WLTP 5,6–5,8 l/100 km
Emisja CO2 127–132 g/km
Spalanie w teście 6,5 l/100 km
Wymiary dł./szer./wys. 4,55 / 1,94 / 1,65 m
Bagażnik 550–1.561 l
Masa własna 1.663 kg
Ładowność 477 kg
Przyczepa hamowana/niehamowana 1.150 kg / 600 kg
Gwarancja 2 lata

Najczęściej zadawane pytania

Czy Jeep Compass e-Hybrid to dobry wybór dla polskiego kierowcy dojeżdżającego do pracy?

Tak, jeśli priorytetem jest prosta eksploatacja bez myślenia o ładowaniu i wystarczająca oszczędność paliwa względem klasycznego benzyniaka. Mild hybrid 48V działa automatycznie i nie wymaga żadnych zmian w stylu użytkowania. Jeśli natomiast zależy ci na realnych oszczędnościach na paliwie w jeździe miejskiej, rozważ plug-in hybrid lub auto elektryczne, bo Compass e-Hybrid nie oferuje trybu jazdy czysto elektrycznej.

Co traci kupujący, wybierając wersję mild hybrid zamiast plug-in lub elektryka?

Przede wszystkim możliwość jazdy bez spalania paliwa na krótkich trasach oraz ewentualne ulgi podatkowe czy dopłaty związane z autami z możliwością ładowania. Mild hybrid nie jest ładowany z zewnątrz, odzyskuje energię wyłącznie podczas hamowania i zwalniania. To prostsze, ale mniej efektywne rozwiązanie dla kogoś, kto dużo jeździ po mieście.

Jak wypada gwarancja Jeepa Compass na tle konkurencji?

Słabo. Dwa lata to minimum rynkowe, podczas gdy część producentów, zwłaszcza koreańskich, oferuje nawet siedmioletnią gwarancję w tym segmencie. Przy zakupie warto zapytać o możliwość wykupienia przedłużonej ochrony i wliczyć ten koszt do całkowitego budżetu.

Do czego przydaje się system Selec-Terrain w wersji z napędem na przednią oś?

Selec-Terrain dostosowuje ustawienia układu napędowego, hamulców i trakcji do konkretnej nawierzchni: śniegu, błota czy luźnego podłoża. Przy napędzie na przednią oś nie zastąpi pełnego napędu na cztery koła w ekstremalnym terenie, ale daje realną przewagę w polskich warunkach zimowych i przy jeździe po nieutwardzonych drogach dojazdowych, bez konieczności dopłacania za ten system jako opcję.

Czy 41.700 euro to dużo jak na kompaktowy SUV?

To górna granica segmentu. Cena dotyczy rynku austriackiego i obejmuje wersję Summit, wyższy wariant wyposażenia. Na rynkach europejskich podobne kwoty osiągają auta z bogatszymi napędami hybrydowymi plug-in lub z większymi silnikami. Zaletą Compassa w tej cenie jest bogaty standard wyposażenia bezpieczeństwa i systemy, które u konkurencji bywają płatną opcją. Słabością, krótka gwarancja i brak napędu na cztery koła w wersji mild hybrid.

Materiał przygotowany z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji.

Fot. Kevauto / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępni

Zobacz też

Więcej
Przeczytaj

Benzynowy kontra wysokoprężny: dwa wynalazki, jedna rodzina

Silnik benzynowy i silnik Diesla dzieli 16 lat historii i jeden szczegół konstrukcyjny: sposób zapłonu mieszanki w cylindrze. Sprawdź, skąd wzięła się nazwa „wysokoprężny", dlaczego diesel lepiej sprawdza się przy niskich obrotach i co tak naprawdę łączy oba wynalazki.

Volkswagen Transporter T1: jak odręczny szkic z notesu stał się ikoną motoryzacji użytkowej

Volkswagen T1 narodził się w 1947 roku jako odręczny szkic w notesie holenderskiego importera i w ciągu trzech lat trafił na linie produkcyjne. Poznaj historię pojazdu, który stworzył segment busów dostawczych i przez ponad siedem dekad ewoluował w kolejne generacje Transportera.

654 kilometry na identycznej baterii co ID.Polo. Jak VW osiągnął to, czego nie potrafi żadne auto elektryczne na rynku

Volkswagen pokazał prototyp Mission Efficiency, który na tym samym silniku i akumulatorze co seryjny ID.Polo osiąga zasięg 654 km zamiast 454 km. Sekret tkwi wyłącznie w kształcie nadwozia i współczynniku oporu powietrza wynoszącym 0,158, niższym niż jakikolwiek poprzedni model VW. Czy to zapowiedź rynkowego przełomu, czy efektowny proof of concept? Odpowiedź zależy od tego, ile kompromisów zaakceptują klienci.

BeNeLux-Tour 2026: 21 edycja Deutschlandfahrt i 85 ciężarówek, które naprawdę muszą dojechać

85 zabytkowych ciężarówek, około 150 uczestników i dziesięć dni jazdy na własnej osi przez kraje Beneluksu. BeNeLux-Tour 2026, czyli 21. edycja Deutschlandfahrt, wystartowała w Wörth am Rhein z pojazdami z siedmiu dekad historii transportu, od drewnianej kabiny Saurera z 1953 roku po elektrycznego eActrosa 600.